Домашните любимци под един покрив с дечицата ни


Всички домашни любимци могат да пренасят зарази чрез слюнка или изпражнения. Затова водете кучето или котето си редовно за преглед и имунизации на чичо ветеридоктор. Освен това задължителни са и редовните обезпаразитявания от тении и глисти.
За да предпазите рожбата си от подобни гадини, почиствайте честичко леговището на любимеца и местата, на които той с удоволствие прекарва голяма част от ежедневието си-особено дивани и килими.
Следете детето да не се рови в 'животинския нужник', особено внимавайте да не открие 'биологични отпадъци' на животни в пясъчника на детската площадка. Съвсем щастлив край историята ще има, ако успеете да предотвратите и прекомерна любвеобилност от страна на анималския съжител, изразяваща се в обилно близане на детенцето.
Научете наследника си да си измива обилно ръчичките след игра с по-пухкавия бозайник в дома Ви.
Да не 'говорим' пък и за кърлежите, които евентуално могат да прескочат от животното. Кърлежите пренасят микроскопични гадини, които причиняват Лаймска болест (т.н. борелиоза) или менингит-заболявания, които протичат особено опасно и могат дори да са животоопасни.
Дечицата имат невероятния навик да се заиграват по храстите и около дръвчетата, т.е. тъкмо по ариалите на кучета и котки. Затова не допускайте разболяването, а имунизирайте детенцето против тези болести. Имунизацията против болестите от малките кръвопийци се прилага от повечето педиатри-тя се прави по принцип на пролет. Срещу Лаймска болест обаче понастоящем не съществува ваксина.
Котакът Ви пък е евентуален пре-носител на т.н. токсоплазмоза, болест, която в някои случаи води до увреждане на плода при бременните. Както и при хората, така и при котките болестите се появяват по веднъж в живота им-преди имунната система да е свила порядъчно юмруци за съответната болест. Затова, ако Ви е възможно още преди да забременеете, си направете на Вас и на писаната Ви изследвания на кръвта, които да установят дали сте имунни срещу тези заболявания.
Относително непозната, но  съвсем не безопасна е т.н. пситакоза (орнитоза, или папагалска болест), която се предава предимно от малки птички чрез изпражненията им или чрез прах, носещ заразата. И в този случай подходете подобно - нека ветеринар да освидетелства домашното пернато като клинично здраво, още преди да се е родило бебчето Ви.

Да имаш близнаци означава двоен стрес, но и двойно щастие.
Ето няколко съвета как да се справите в ежедневието с две бебета едновременно.
Повечето родители си мислят през първите месеци, че няма да могат да издържат на натоварването. Добре е да се знае, че колкото по-големи стават децата, толкова по-лесно става тяхното отглеждане. Родителите разбират, че те не са единствената занимавка за децата, тъй като те започват да си играят по между си, да бърборят един на друг и най-важното: те имат винаги
някой до себе си, на когото могат да се доверят, а именно братчето или сестричето.

Могат ли да се кърмят близнаци?

Да, близнаците могат да се кърмят. Както при всички бебета, така и при тях има малко проблеми в началото. Много е важно майката да поема достатъчно течности и да си почива. Тя може да кърми едновременно и двете или всяко по отделно. Ако и двете бебета са гладни по едно и също време, това е
по-добре за майката, защото така тя печели време. Ако пък имат различен режим, налага се да се настрои към него.
Майките на близнаци не трябва да се притесняват, дали ще им стигне кърмата за две бебета. Тъй като са две, те пият по повече, следователно гърдите произвеждат и повече мляко. Колкото по-често се кърмят децата, толкова повече мляко има майката.

Как се справят двете деца?

Близнаците означават двойна работа: всяко дете трябва да се повива всеки ден средно по десет пъти и съответно още толкова често да се храни и успокоява. Не се опитвайте да вършите всичко едновременно и с двете деца, не е много лесно. Едното винаги ще мрънка, когато Вие храните или повивате другото. Затова пък бебетата бързо се научават да си изчакват реда.
Положителен недостатък: когато са две, те се научават по-бързо да бъдат самостоятелни. Родителите не трябва да се притесняват, когато се събудят сутринта и  не си спомнят вече, кое дете колко пъти е било хранено през ноща. Може би ще е от полза за тях, ако си записват за всичко, което се случва около децата им. Близнаци, тризнаци и повече бебета рядко растат
и наддават еднакво, те се развиват съвсем различно и човек бързо загубва поглед върху нещата.
Посветете се на едното бебе, докато другото е в ръцете на таткото или на някой друг член на семейството.

Съвети от родители на близнаци

Помислете на време как да обезопасите местата в къщи, които са опасни за децата, след като пораснат и станат по-любопитни-например всички контакти, печки, ръбове. Тогава ще е трудно да следите и двете какво правят.
Недоспиването е основен проблем на всички родители: двете деца трябва първо да се научат да правят разлика между ден и нощ. Освен това доста родители забелязват, че децата им спят неспокойно, когато са разделени. По-добре е също, ако едното притеснява другото при спането, да се разделят. Не скачайте към леглото на бебетата при най-малкия шум, тъй като така може съвсем да ги събудите.
Премерете входната врата преди да купите детската количка, за да не се ядосвате повече, ако не пасне след това!

Нищо не е както преди!

Най-добре е да се подготвите за следната ситуация: отношението Ви към партньора ще се промени. Затова много е важно да отделяте време и за двама Ви. Съпругът трябва да помага в домакинството и отглеждането на децата, в противен случай ще се изтощите много бързо.
Ще усетите, че някои от познатите Ви ще се отдръпнат, но това може само да Ви накара да се срещате с други родители на близнаци. За тази цел можете да споделите своя опит в нашия форум!

Какво и кога трябва да може едно бебе? Как да го стимулираме оптимално?     Кои игри му харесват най-много? Кога мога да възпитам детето?   Отговор на тези и други въпроси ще откриете в бебешкия календар на развитието » !

 

Новородени- 1 Месец Новородени- 1 месец

Не се плашете: Новороденото вместо да наддава на килограми, то губи няколко грама. В края на първата седмица е нормално, ако бебето е отслабнало с 200 или повече грама. Но това не е повод за притеснение: загуба в теглото от 10 до 15% се счита за нормално.
През първите дни бебето се адаптира към околната среда и сученето, гълтането и храносмилането биха попречили на този процес. Още в корема на майката бебето се е подготвило за тази гладна фаза като се е запасило с енергия, която сега изразходва.
Повечето бебета възстановяват теглото си след 2 до 3 седмици.
През първия месец всичко е още подготовка. Бебето няма усет за ден и нощ, не може да спи добре, докато не се нагласи към новия режим. Новороденото спи в началото около 20 часа на ден, но за всяко бебе е индивидуално. Има бебета, които спят само по 10-14 часа. Сънят е за новороденото един вид самозащита от силното влияние на всичко ново около него. При допир на бузката се изразява инстиктивният рефлекс да търси храна. Също така започва инстиктивно да сучи при погалване на устничките с пръст.
Бебетата могат да стискат силно с ръцете, което им помага да откриват света около тях. Това отшумява след 3-4 месеца. Другите рефлекси като дишане, мигане, кашляне и кихане остават за цял живот.
Новороденото има светло сини очи, много чувствителна кожа и се изморява бързо-особено при хранене. След първия месец тези характеристики изчезват. Вашето бебе обича спокойствието, къпането и топлината. Червено и оранжево са любимите му цветове. Не се нуждае от играчка, нужно му е предимно родителското внимание.

 
 1-2  Месеца

Бебето може вече да вижда, чува, мирише, чувства, дори и тези сетива да не са развити както при възрастните. Едва към шестия месец бебето може да вижда съвсем ясно. Със собствени сили то още не може да сменя позата си, само ако лежи по корем може за няколко секунди да повдигне главичката си. В този случай то завърта главата настрани, за да диша. Ръчичките са през по-голяма част от времето свити в юмрук и се опитва да хваща всичко наоколо.
Движете бавно, например топка, на разстояние от около 40см, бебето ще Ви следи с очичките.
Някои бебета различават между познати и непознати лица. При появата на непознато лице те го наблюдават внимателно за кратко време. Стряска се от шумове, тъй като не е още в състояние да разпознава типични такива. Но между човешки и други прави разлика. Заслушва се, когато говорят мама и тате. През първия месец бебето се нуждае от цялата Ви любов, подкpепа и внимание. Някои бебета показват особено във вечерните часове желание за светлина и светли цветове.
В този период те не са вече толкова пасивни, играят си с пръстите, размахват ръце. Няколко седмици по-късно бебето ще открие и крачетата си, ще се опита да налапа големия пръст на крака и да го смуче доволно.

 
 2-3 Месеца

Към четвъртата и шестата седмица се наблюдава бърза промяна в развитието на бебето. За няколко дни дрешките му стават малки. Тази промяна означава и че бебето става по-гладно, спи по-малко и плаче повече. След няколко дни всичко е по старому.
Към средата на втория месец бебето се усмихва на родителите си и се радва,когато му говорят. Бъдете сигурни, Вашето бебе разпознава лицето Ви.
То разпъва често крака и ръце, когато лежи по корем, повдига главичката си за няколко секунди. То не само движи пръстите на ръцете си, то хваща с едната ръка пръстите на другата.
Обича да чува гласове, реагира на високи тонове и песнички, тъй като го успокояват. Плачът е неговото основно средство за комуникация, но и произнася различни тонове, предимно гласни-ааа,ууу. Възприема всичко, което му се предлага от околната среда. Наблюдава внимателно всеки движещ се обект над него, можете да му вържите шарен балон на леглото.
Заслушва се в различни звуци като камбанен звън, звънец, телефон и подрънкване с ключове. Ще се зарадва на първата си играчка, която трябва да е лека, без ръбове и да се почиства добре. Бебето не би трябвало да се нарани с нея или да я глътне, тъй като те слагат всичко в устата си.
Внимавайте с дървените играчки да не се чупят лесно и да няма пирони по тях.

 
 3-4 месеца 

До края на третия месец бебето наддава средно 2300-2600гр и пораства с 8см. Сега започва радостта от живота: бебето е активно и будно. Контролира сигурно главата си, заглежда се във всякакви предмети и естествено проследява и Вас с поглед. Когато лежи си играе с крачетата с голямо удоволствие и моля, не го притеснявайте, а само наблюдавайте, то може да се занимава 10 и повече минути само с ръчичките и крачетата.
Бебето се събужда, за да си играе, спи, яде, играе си и отново заспива.
Ако го държите изправено, ще се опита да се подпре с крачето.

 
4-5 месеца

На четири месеца бебето е доста подвижно. Някои се обръщат по корем и държат сами главичката си изправена. В изправено положение повдига краката и размахва ръцете, за да запазва равновесие.
В леглото се опитва да хване предметите около себе си, а щом го вземете на ръце, ще опипа и лицето Ви. Каквото хване, веднага се опитва и с устата, тъй като тя е най-развития сетивен орган.
Вече може да водите диалог с бебето, то отвръща на Вашите думи с радостни звуци. До сега бяха само гласни, но вече идва ред и на съгласните като м,к и п. Вашето бебе не плаче колкото преди, което се обяснява с по-голямата му активност. То се занимава повече със себе си и така се разсейва.
Много бебета обичат играта със звуци и гласове. Вие като родители можете да му дадете най-добрия езиков урок, без учебник и съвсем спонтанно. Детето бързо разбира какви чувства се крият зад гласа Ви, дали сте спокойни или ядосани и обича много, когато му пеете или четете.
Играчката става все по-интересен предмет за детето, заглежда се по различните цветове, форми и големини. Предпочита шарени, пискащи и меки играчки.  

 
5-6 месеца

На 5 месеца бебето е един малък откривател. То не само се оглежда и докосва, а и изследва лицата на мама и тате, както и на плюшените играчки. Все по-често се занимава само със себе си. Същевременно изразява своите желания все по-добре, макар и без думи, не само с жестове и мимики, а и с цялото си тяло. Детето Ви наблюдава директно в устата, мускулатурата му става по-силна, ако е легнало по корем, си изпъва ръцете, като че ли лети. Повечето бебета използват вече само едната си ръка, за да хванат най-близкия им предмет. Ето, че идва и времето на първите зъбки- между 5-и и 10-и месец се появява първият. Някои родители откриват първия зъб, без да са забелязали промени в държанието на бебето. Други са безпомощни, когато детето не може да спи, постоянно се върти и не може да се успокои.
Растежът на зъбите не е болест, а просто един естествен процес, който принадлежи към детството, какъвто е научаването да ходи. За съжаление някои деца го изживяват по-болезнено.
Ето как можете да помогнете на бебето, докато му растат зъбките.
- Детето трябва да дъвчи: желателно е нещо студено, което намалява болката, засилва оросяването с кръв и предотвратява възпаления. За тази цел можете да използвате чесалка пълна със студена вода, както и моркови, краставици или парчета ряпа. Но не трябва да оставяте детето без наблюдение, тъй като би могло да се задави.
-Масажирайте отвън венците, за децата това е голямо удоволствие.
На повечето деца им порастват предните зъбки преди да навършат годинка, кучешките и кътниците след това. Но, ако последователността е друга, няма място за притеснения.

 
6-7 месеца

Подвижността на бебето расте постоянно. Малко по малко то може да се пързаля по корем. Много бебета могат вече да се обръщат, разпознават познати лица, смеят се и се радват на собствения си образ в огледалото. Към края на шестия месец бебетата тежат средно двойно повече, отколкото при раждането. Когато е седнало на земята, пази добре равновесие или се
подпира с ръчичка. При опити да се изправи, крачетата не се сгъват. Все така продължава да вкарва всичко в устата си, но преди това наблюдава нещата по-подробно. Предпочитанието на бебето към пластмасови и дървени играчки е свързано с растенето на зъбите.
То обича и всички играчки, които при докосване, удряне или друсане издават различни звуци. 

 
7-8 месеца

Това е периодът, в който бебето хваща всякакви предмети и ги пуска на земята. То иска да чуе как звучи и иска Вие да го вдигнете. Опитва се да повтаря звуците на възрастните. Заслушайте се, сякаш иска да Ви каже нещо?!
Следната игра доказва как детето Ви е напреднало в развитието си: скрийте се зад кърпа или зад ръката си или зад дивана. Бебето вече знае, че Вие ще се появите след малко.
Сега е и времето, когато бебетата пълзят, седят без странична помощ, хващат играчките с двете ръце.
За игра са най-добри шарени щипки за пране, устна хармоника, малки топки с вода, в които плуват патета или рибки. Книжки, които се разгъват като хармоника са особено харесвани от бебетата.

 
8-9 месеца

Бебето вече се придвижва лазейки или се приплъзва назад с дупето.
То седи свободно с изправено гръбче и наблюдава с интерес света около себе си. Щом му подадете ръце, то се опитва да се изправи и известно време балансира само.
Това е месецът, в който се достига върховата точка на пъхането на всякакви
предмети в устата, защото децата все още се доверяват на устата си, а не на очите. Бебето започва да се интересува от по-отдалечени предмети, заслушва се в разговорите на възрастните, изговаря по няколко срички, като ма-ма, ба-ба, отвръща с усмивка, щом чуе името си. До осмия месец бебетата се усмихват на всеки и след това се наблюдава невероятен отскок напред в развитието: те усещат,че хората, на които разчитат, са винаги около тях- мама, тате, баба, дядо, братче или сестриче.
Разбират, че има и Други хора, от които в началото се отдръпват. Тази реакция на отчужденост изчезва постепенно до 15-ия месец, тъй като детското любопитство постоянно расте.

 
9-10 месеца

С мимиките на лицето бебетата могат да изразяват все повече и повече. Бръчкат челцето, когато не са доволни, търсят Вашият поглед, когато нещо им се стори чуждо. Нищо не им убягва от погледа, затова е желателно всякакви малки предмети да са по-далеч от тях, тъй като все още си слагат всичко в устата.
Не се плашете, ако бебето Ви покашля по-често. То просто издава подобен звук, това принадлежи към развитието на говора.
Бебето може вече неограничено време да седи с изправено гръбче. Някои лазят, други се плъзгат по корем. На девет-десет месеца бебето се наслаждава на своето умение да пъха малки кубчета в по-големи.

 
10-11 месеца

10% от бебетата не лазят и това е нормално щом бебето е активно. Нахранено и току-що повито, то е постоянно в движение. Все по-често се изправя и се придържа само с едната ръчичка. Заиграе ли се с някоя играчка, не е много лесно да му се отнеме. И все пак координацията между мислене и движение на ръката все още липсва.
След няколко повторения бебето може да си пъхне само лъжичката в устата.
Интересна стъпка в развитието: бебето е хванало в двете ръчички по някоя играчка и се опитва да вземе и трета. То разбира какво трябва да направи: оставя едната играчка, за да вземе другата. Прави разлика между размерите и при наличие на по-голям предмет то оставя всичко друго и се опитва да го вземе.
Бебето изговаря по-прости думички, вслушвайте се в него!Поправяйте го спокойно,обяснявайте му цветовете с примери, като описвате как слънцето е жълто, тревата зелена и небето синьо.
Колкото по-подвижно става детето, толкова по-малко играчки са му нужни.Търси други предмети за игра и нищо вече не е скрито от него, нито телефонът, нито дистанционното.

 
11-12 месец

В този период детето разбира все повече изрази.Не го прекъсвайте, когато иска да каже нещо. Слушайте внимателно коя ще е първата думичка, която ще каже:"мама, баба, дада".
Бебето си служи с показалеца, за да насочи вниманието към нещо. Интересува се от книжки с шарени картинки, помага си, когато се съблича. Внимавайте какви жестове правите, защото бебето имитира всяка Ваша стъпка. Обича да си прави експерименти с храната, не се опитвайте
да го спрете, така ще загуби желанието да експериментира и дори да се храни.
Любимите играчки в този период са чорапи и шапки, които постоянно се обуват-събуват и слагат и свалят. Играе си на криеница и прави най-различни муцунки.

Първа помощ за родители

Децата са непредвидими-любопитството и желанието им да се запознаят със заобикалящия ги свят по-отблизо, както и стремежът им да подражават на възрастните, сблъскват както тях, така и нас, родителите, с неочаквани ситуации. Било то при имитация на татко, който си пие всяка сутрин тези вълнуващи на цвят хапчета, или пък по време на почивка-със следните съвети ще направим опит да Ви помогнем в непоз...
Цяла статия »

Домашни любимци

Домашните любимци - потенциални преносители на болести Всички домашни любимци могат да пренасят зарази чрез слюнка или изпражнения. Затова водете кучето или котето си редовно за преглед и имунизации на чичо ветеридоктор. Освен това задължителни са и редовните обезпаразитявания от тении и глисти. За да предпазите рожбата си от подобни гадини, почиствайте честичко леговището на любимеца и ме...
Цяла статия »

Особеният вид „родителство” за децата без родители

Бракът и семейството са обект на много научни изследания, за които има и много подкрепителни факти в исторически план. Като една от неизменните цели на бракa и семейството се разглежда и биологичното възпроизвеждане, но тук все още не говорим за родителство, а реализиране на биологично заложен инстнкт. Ако ги нямaше нормативната институция на бракът и семейните отношения, щеше да бъде почти подобн...
Цяла статия »

Спонтанен аборт

Под спонтанен аборт се разбира прекъсването на бременността преди зародишът да е достигнал животоспособност-най-често срещаното усложнение през бременността (около 20% от усложненията са спонтанни аборти) и с напредването и рискът от появата му намалява значително. Основните причини, водещи до спонтанен аборт, са генетични дефекти на ембриона, заболявания на майката като инфекции, хормонални пробл...
Цяла статия »