sladosti
Похапването на нещо сладичко е позволено! Но как родителите могат да контролират честото похапване на бонбонки? Колко сладости са позволени? И кога се позволява похапването на сладки вкуснотии? Намерете отговорите тук!





Бактериите, причиняващи кариес, обичат захарта и това го знаем от историята за "Чук и Пук". Нашите зъби обаче изобщо не са любители на захарта. Това не означава обаче, че трябва да се забранят напълно захарните изделия в къщи, но има няколко съвета, които трябва да се вземат под внимание:
--Определете сами за Вашето семейство кога и по колко е позволено да се похапва сладко. Избягвайте захарните изделия преди хранене.
--Преди да посегнете към нещо сладко, вземете по-добре един плод. Филийка, намазана със шоколад, или сладка газирана напитка се позволява само през почивните дни.
--Никога не „награждавайте“ със сладки неща. Това увеличава риска, децата да свързват решаването на проблеми със сладки награди.
--Избягвайте лепкави продукти като близалки и дъвчащи бонбони, тъй като те остават залепени доста по-дълго време по зъбките.
--Колкото по-скоро се мият зъбките след ядене на сладости, толкова по-добре за тях.


 Приятели и врагове на зъбките 
karies
Колкото флуоридът е истински приятел на зъбите и ги предпазва от кариес, толкова честото похапване е враг на здравите зъби. В този контекст не е толкова важно това, което ядете, а кога и колко често си похапвате. Независимо дали ще хапнете малко сладко или солено, след всяко междинно хранене се образува зъбна плака, която разяжда зъбите. Така че, ако намалите междинните похапвания във Вашето семейство, ще направите голяма добрина в посока здрави зъби при деца и възрастни. И много важно- след всяко хранене трябва да се мият зъбите. Ако това не е възможно, трябва поне да се изплакне устата с вода.



 Колко сладко може да си похапва моето дете? 

Не повече от десет процента от набавянето на енергия трябва да е от сладкарски изделия. Не се притеснявайте, ако понякога количеството е малко повече. Просто обръщайте повече внимание на това, дали детето се движи достатъчно и дали се храни здравословно. Докато си играе детето например, му предлагайте да си хапва плодове, нарязани на малки парченца. За да предотвратите недостиг на витамини, пюрирайте плодове и ги смесете с кисело или прясно мляко. Тази смес можете да я замразите и като сладолед.

Първа помощ за родители

Децата са непредвидими-любопитството и желанието им да се запознаят със заобикалящия ги свят по-отблизо, както и стремежът им да подражават на възрастните, сблъскват както тях, така и нас, родителите, с неочаквани ситуации. Било то при имитация на татко, който си пие всяка сутрин тези вълнуващи на цвят хапчета, или пък по време на почивка-със следните съвети ще направим опит да Ви помогнем в непоз...
Цяла статия »

Домашни любимци

Домашните любимци - потенциални преносители на болести Всички домашни любимци могат да пренасят зарази чрез слюнка или изпражнения. Затова водете кучето или котето си редовно за преглед и имунизации на чичо ветеридоктор. Освен това задължителни са и редовните обезпаразитявания от тении и глисти. За да предпазите рожбата си от подобни гадини, почиствайте честичко леговището на любимеца и ме...
Цяла статия »

Особеният вид „родителство” за децата без родители

Бракът и семейството са обект на много научни изследания, за които има и много подкрепителни факти в исторически план. Като една от неизменните цели на бракa и семейството се разглежда и биологичното възпроизвеждане, но тук все още не говорим за родителство, а реализиране на биологично заложен инстнкт. Ако ги нямaше нормативната институция на бракът и семейните отношения, щеше да бъде почти подобн...
Цяла статия »

Спонтанен аборт

Под спонтанен аборт се разбира прекъсването на бременността преди зародишът да е достигнал животоспособност-най-често срещаното усложнение през бременността (около 20% от усложненията са спонтанни аборти) и с напредването и рискът от появата му намалява значително. Основните причини, водещи до спонтанен аборт, са генетични дефекти на ембриона, заболявания на майката като инфекции, хормонални пробл...
Цяла статия »