sladosti
Похапването на нещо сладичко е позволено! Но как родителите могат да контролират честото похапване на бонбонки? Колко сладости са позволени? И кога се позволява похапването на сладки вкуснотии? Намерете отговорите тук!





Бактериите, причиняващи кариес, обичат захарта и това го знаем от историята за "Чук и Пук". Нашите зъби обаче изобщо не са любители на захарта. Това не означава обаче, че трябва да се забранят напълно захарните изделия в къщи, но има няколко съвета, които трябва да се вземат под внимание:
--Определете сами за Вашето семейство кога и по колко е позволено да се похапва сладко. Избягвайте захарните изделия преди хранене.
--Преди да посегнете към нещо сладко, вземете по-добре един плод. Филийка, намазана със шоколад, или сладка газирана напитка се позволява само през почивните дни.
--Никога не „награждавайте“ със сладки неща. Това увеличава риска, децата да свързват решаването на проблеми със сладки награди.
--Избягвайте лепкави продукти като близалки и дъвчащи бонбони, тъй като те остават залепени доста по-дълго време по зъбките.
--Колкото по-скоро се мият зъбките след ядене на сладости, толкова по-добре за тях.


 Приятели и врагове на зъбките 
karies
Колкото флуоридът е истински приятел на зъбите и ги предпазва от кариес, толкова честото похапване е враг на здравите зъби. В този контекст не е толкова важно това, което ядете, а кога и колко често си похапвате. Независимо дали ще хапнете малко сладко или солено, след всяко междинно хранене се образува зъбна плака, която разяжда зъбите. Така че, ако намалите междинните похапвания във Вашето семейство, ще направите голяма добрина в посока здрави зъби при деца и възрастни. И много важно- след всяко хранене трябва да се мият зъбите. Ако това не е възможно, трябва поне да се изплакне устата с вода.



 Колко сладко може да си похапва моето дете? 

Не повече от десет процента от набавянето на енергия трябва да е от сладкарски изделия. Не се притеснявайте, ако понякога количеството е малко повече. Просто обръщайте повече внимание на това, дали детето се движи достатъчно и дали се храни здравословно. Докато си играе детето например, му предлагайте да си хапва плодове, нарязани на малки парченца. За да предотвратите недостиг на витамини, пюрирайте плодове и ги смесете с кисело или прясно мляко. Тази смес можете да я замразите и като сладолед.

Финната разлика между момиченцата и момченцата

Момченцата и момиченцата често се държат по различен начин - а защо ли? Ами по простата причина, че ние-възрастните ги третираме различно.  Това обаче не е единствената причина, освен нея има и редица генетични.
Розов или светлосин?
Рокличка на цветчета или къси панталонки?
Багер или пък количка за куклите?


Няма начин да се скрие от децата възможността сами да открият принадлежността си към съответния пол, да разберат дали са момченца или момиченца и каква е разликата. Това познание е важна стъпка в развитие на малките. И в стремежа си да разберат към коя група спадат, между третата и петата годинка те понякога прекаляват с тюла по роклята си на принцеса или пък с изрисуваната брада, която е не винаги на коректното място, в ролята на местен шериф. Родители, не се бойте - рано или късно тюлът и пистолетът ще бъдат захвърлени в големия кашон в килера и потомците Ви ще са се вживяли в съответната роля на момченце или момиченце. Както мъжете, така и жените не се причисляват вече автоматично към определена роля.
Голяма част от съвременните родители се опитват да съчетават семейството с професията си и поради това се налага да си разпределят ежедневните задължения. Ако дечицата поратсват с такъв пример, те ще бъдат подготвени за съвременното общество.

 Кой се гушка по-често?

Момиченцата по всяка вероятност, понеже те се учат на ласки. Учените твърдят, че родителите  прегръщат по-честичкомомиченцата отколкото мъжките си рожби. Явно момиченцата се третират несъзнателно по-нежно, и то не само от родителите им, а и от лели и чичовци, както и от възрастните от приятелския кръг. Може би това е причината момчетата да не обичат ласките след невръстните си годинки.
Ако рожбата Ви не си пада особено по ласките, бихте могли да я примамите неусетно за нея - момченцата например чрез съвместно лудеене- погъделичкайте го, пошегувайте се с него или пък се поборичкайте в тревата. Това със сигурност ще им се понрави.

Кой замерва с пясък?

Предубеждение ли е клишето, че момченцата обичат да си мерят силите, момиченцата обикновено пък са грижовни?
В никакъв случай, твърдят учените! Действително двата пола се различават в общуването с други деца и по време на игра значително.
Проучвания на тази тема показват, че момиченцата в повечето случаи се опитват да се погаждат с другите дечица. Освен това се притичват по-бързо и на помощ. За разлика от тях момченцата пък са по-нападателни и се налагат по-успешно. Обяснението се крие в историята на човечеството - мъжът е завладявал нови територии, биел се е с враговете, защитавал е семейство и собствеността си, докато жените са се грижили за топла храна, дрехи и добро настроение за цялото семейство.

Кой плаче по-гръмко?

70 % от ревливите бебета са момчета, показва статистиката. Каква е причината за това, не  се знае със сигурност. Едно от предположенията е, че момчетата срещат повече трудности да се пригодят към живота извън майчината утроба, понеже нервната им система е по-малко развита от тази на момиченцата.
Освен това е известно, че бебетата от мъжки пол се поддават много повече на външни дразнители от женските им връстници: ако се подложат на слабо, но постоянно дразнение от напр. шум, нивото на кортизона им се покачва значително. Моомиченцата пък за сметка на това не реагират на слаби дразнения и запазват по този начин нормалното ниво на кортизона в кръвта си.

На кой коленцата по-честичко са превързани?

На момченцата, безспорно. Амбулантно се лекуват 4 пъти повече момченца отколкото момиченца. Малките Рамбовци се нараняват по-често, понеже рискуват повече от връстничките си. Изучавайки смелото поведение на малчуганите, канадската психоложка Барбара Моронджиело стига до особено интересния резултат, че
1. Много повече момиченца отколкото момченца успяват да разграничат опасните от по-малко опасните  занимания (като напр. рисковано катерене по дърветата);
2. Момиченцата избягват подобни опасности, докато мъжките им връстници не вярват, че ще им се случи нещо лошо, дори и да оценят риска на ситуацията;
3. Момченцата имат съвсем друго усещане за злополуките, за тях те са просто 'лош късмет', докато момиченцата обвиняват себе си за случилото се.

Кой се разболява по-често?

В невръстната възраст момченцата по-често страдат от алергии и инфекции. След пубертета обаче ситуацията се променя коренно. Като цяло момченцата са по-чувствителната към заболявания група: Повече момченца отколкото момиченца са хиперактивни, също момченца са повечето деца, напикаващи се насън, а и заекването и др. забавяния в растежа се наблюдават при тях. Въпреки това обаче не трябва да се обръща по-малко внимание на здравето (особено на душевното) на рожбата от женски пол, твърди немската  психоложка  Ренате  Низел:
" Поведението на момченцата вероятно се възприема по-активно. В много случаи депресии в ранна детска и в юношеската възраст, по-често наблюдавани при момичетата, остават скрити, понеже децата в тази възраст се вглъбяват в себе си, по този начин не сигнализират видимо заболяването си, а и понеже депресията въобще не се вмества в идеалната ни представа за детството.

момченце с шапкаСпециални грижи за наследника Ви от мъжки пол-кожичката на пениса

Иде ли реч за грижите за пениса на момченцата, в много случаи майките не знаят как да се справят с това предизвикателство. Да почиствам ли и под кожичката (препуциума)? А обрязването пък дали би предотвратило евентуални заболявания?
Ще направим опит тук да Ви отговорим на някои от най-често задаваните въпроси.

Какви грижи са необходими за пениса на момченцето

Измивайте както и другите части на тялото с вода и от време на време-особено след къпане, намажете с кремче.  Опасността от възпаление на кожата се повишава при продължително носене на пълен памперс и при къпане в хлорирана вода. Особено много пазете момченцата, които имат склонност към бързо възпаляване на кожата. Не само приятни, но и полезни могат да бъдат следните грижи: по-честа смяна на памперса, няколко минутки без памперс, къпане в седнало положение в топла водичка, ако ходите с момченцето си на плуване, нанасяйте тънък слой крем по тялото му за предпазване на кожата, приемане на повече течности.

Да почиствам ли и под кожичката на пениса?

За тази манипулация ще се наложи да заголите пениса на детето. Уролозите и педиатрите категорично твърдят, че през първите годинки тази манипулация не трябва да се прилага. Причината е, че в тази възраст кожичката е слепнала за главичката. Ако се опитате да заголите главичката, можете да причините малки разкъсвания и ранички, които при зарастване оставят белези и така стесняват допълнително кожичката.

Как се отлепя кожичката от главичката?

Заголването на кожичката оставете по-добре на рожбата си. Момченцата в тази възраст и без това си играят често с мъжкия си белег и допринасят с това за естественото разтежение и отлепяне на кожичката. Ако сметнете, че детето е достатъчно 'зряло', му обяснете, че някога главичката ще се показва изцяло - така ще улучите с един куршум заяка-хем ще му спестите ужаса, когато това се случи някога, хем ще събудите интереса му. В никакъв случай обаче не го принуждавайте да го прави!

Откъде се появява бялата субстанция под кожичката?

Тя се нарича смегма и се състои от излющени епителни клетки, секрет и бактерии. Образуването на по-големи количества смегма се наблюдава едва след разделянето на кожичката от главичката. От този момент пенисът трябва ежедневно да се измива под кожичката, след което кожичката се издърпва отново напред. В противен случай главичката и кожичката са застрашени от възпаление.

Обрязване или не?

Дълги години наред обрязването е било догма за някои народи-дори в САЩ до преди години малките момченца са били обрязвани. така се е целяло предотвратяване на заболявания, причинени от натрупване на твърде много смегма под кожичката. Такова заболяване например -освен споменатото възпаление- е рак на пениса. Третото положително очакване от обрязването е било снижения риск от рак на матката при по-късната сексуална партньорка на обрязаното момче.
Съвременни изследвания обаче установяват-както би посочил и здравият разум, че за предпазване на бъдещата партньорка на малкото момченце не е необходимо да му се обреже кожичката-същият ефект се постига, ако научите малчугана от малък да си измива пениса под кожичката.

Фимоза-що е то?

Стеснението на крайната част на кожичката на пениса (препициума) се нарича фимоза. Три са познатите форми на фимозата:
  • нормалната, вродена фимоза, която лекарите дори избягват да наричат така-макар че кожичката е стеснена (поради слепването за главичката), тя не пречи по никакъв начин на мъника.
  • вродената фимоза като болестна форма, при която кожичката е толкова тясна, че не може да се придърпа назад дори и след отлепянето й от главичката.
  • фимоза (болестно състояние), която се появява след кожно заболяване или след разкъсване при прибързано механично отлепяне на кожичката. Тази форма на фимозата може да се дължи освен това и на обрязване, което е останало частично.

Какви са белезите на фимозата?

По следните белези можете да установите наличието на фимоза:
  •  Урината капе, а не образува струя
  •  Уринирането е болезнено
  •  Кожичката се издува при пикаене
  • Често появяващи се възпаления на кожичката
  •  Детето не успява и след 4-та си годинка да оголи главичката на пениса си

Как да помогнем на малчугана

Фимозата не изчезва от самосебе си с порастване на момченцето, необходима е външна намеса. Ако фимозата е болезнена, намесата е задължителна в най-скоро време. В противен случай може да се изчака още няколко години. Но най-късно преди началото на пубертета, когато пенисът нараства най-бързо, фимозата трябва да е излекувана. Причината за това е, че през пубертета нараства броят на спонтанните ерекции (особено през нощта), ерекции, които при установена фимоза са особено болезнени. Освен това стеснената кожичка се наранява от такива ерекции.

Детските обувки obuvki

Кой е правилният момент, когато трябва да купя първите обувки на моето дете? Този въпрос си задават много често всички родители. Експерти съветват, че най-добрият начин да се научи детето да ходи, е, когато е босичко.
Първите стъпки
Започнат ли първите опити да се учи да ходи детето, то нека да е босичко. По този начин детето има директен контакт със земята и усеща, с помоща на множество нерви по ходилото, как да пази равновесие. Ако подът в къщи е гладък и хлъзгав, обуйте на детето чорапи с непързаляща се подметка. Те топлят крачето и му дават свобода на движение.
Първите обувки
Детето Ви се нуждае от обувки тогава, когато излиза на вън и се опитва там да ходи. Преди да му купите обувки, си направете шаблон от картон на ходилцето, тъй като децата често си сгъват пръстите на краката и така може да се заблудите за номера на обувките.
Съвети за купуване на обувки
-Отвътре обувката трябва да е около 1-1,5см по-дълга от дължината на крачето. Повечето модели обувки са със стелки, които се изваждат лесно и така можете да премерите дължината.
-Опипайте обувката отвътре за шевове или ръбове. Тези могат да търкат крачето и да причинят болка на детето.
-Няма нищо лошо да купувате и обувки втора употреба, при условие, че не са напълно износени.
-Правете честичко(на 3 месеца) нови шаблони на крачето и проверявайте обувките на детето Ви, дали все още му стават. Не забравяйте, детските крачета растат много бързо!

Ранно трениране на говора  govorene

За да се развие по-добре детският говор, родителите трябва още от раждането да говорят и пеят на бебето. Способността да се говори е вродена, но говорът се развива чрез подтикване и упражнения. Препоръчва се родителите да описват действията си с прости изречения както и да назовават често хора и предмети от обкръжението на детето.
Проблеми с говора се срещат доста често. Повече от 15% от децата на една и съща възраст имат такива проблеми- честа причина е липсващата комуникация в семейството. За да се избегнат тези смущения, още от втората годинка трябва да се потърси помощ за проблемните деца. Детският лекар може да определи, дали се налага намесата на логопед.

Ушната кал  bebe-ushi

Някои деца имат особено много ушна кал и родителите се опитват възможно най-често да почистват ушите на децата. Не го правете! Ушната кал е точно толкова необходима, колкото и при възрастните. Поддържа вътрешното ухо влажно и го почиства от прах, мръсотия и други елементи, които се събират в ухото. Здравото ухо има самопочистващ се механизъм, който се грижи ушната кал сама да излиза на вън. Външната част на ухото(ушната мида) може да се почиства с влажен край на кърпа. В никакъв случай не пъхайте клечки за уши в ухото на детето. Така вкарвате ушната кал отново в ухото и може  да се блокира слуховия процес и освен това може да нараните тъпанчето. Посещението при доктор е препоръчително, когато детето се оплаква от сърбежи и болки в ухото, когато изтича гной или друга течност, когато ушната кал има променен цвят или конзистенция или когато в ухото се вижда оток. Други предупредителни знаци са запушено ухо, проблемно чуване или пищене в ушите.

Сливиците да не се вадят преди четвъртата годинка  slivizi

За изграждането на защитните реакции на организма тъканта на органите играе активна роля при децата. Затова се препоръчва сливиците да не се изваждат преди четвъртата годинка на детето, освен ако не се налага по медицински причини. В такъв случай се стига да бърза оперативна намеса. Ако не е налице такава причина, лекарите днес не препоръчват ранното отстраняване на сливиците, макар че до преди години се е твърдяло, че отстраняването им помага за по-рядко разболяване на детето.
В ранна детска възраст имунната система тепърва се "учи" да се защитава от вируси и сливиците играят при този процес важна роля. Ако се отстранят рано, последиците са слаба имунна система.
Оперативна намеса се налага, когато сливиците са уголемени и затрудняват дишането и гълтането. Други причини са хронично възпаление или повече от три пъти боледуване на година. Когато са възпалени, сливиците могат да причинят ставни оплаквания или съдови заболявания- тогава също трябва да бъдат извадени.

Акупунктура при децата  akupu

На всички е позната лечебната медицина на източните народи, била тя от Индия или от Китай. За тези, които са останали разочаровани от традиционната медицина, източните методи им предлагат добра алтернатива. Сред най-употребяваните методи на лечение е акупунктурата. Но може ли тя да се прилага успешно и при децата? Какво да правим, ако детето се страхува от боцкането?
Според известни китайски лекари акупунктурата може спокойно да се прилага върху деца. Условие за това е, те да са поне на три годинки. Използват се специални игли, които са по-тънки и по-малки от тези, които се използват при възрастните. Освен това иглите не остават дълго време в кожата, най-много от една до пет минути. За сравнение, при възрастните продължава между 20 и 30 минути.
dete_aku
На повечето деца може да им се привлече вниманието с нещо друго, например като им се разказват истории, че са с рицарско въоръжение и така ще се чувстват по-силни. Децата вярват на такива истории и в този момент трябва да се реагира бързо и да се набоде иглата- колкото по-бързо, толкова по-добре! Иглата не трябва да е дълбоко забодена. Повечето от децата казват, че не ги боли процедурата, описват усещането като леко гъделичкане.
Акупунктурата може да се прилага при различни болести- както при алергии, така и при проблеми с растежа или при състояние на паника. Също и при напикаване или астма може да се помогне с акупунктура. Има и случаи, при които децата не са болни, а родителите се чувстват просто безпомощни, тъй като детето постоянно плаче и не може да каже какво го боли. В повечето случаи чрез акупунктурата се постига голямо облекчаване на болката.

momi_aku

За деца, които отказват да се подложат на боцкането, съществува лазерна акупунктура. Вместо с игла точката върху кожата се стимулира със светлината на лазера. Всичко това функционира както при иглите, но не боли. С лазера трябва обаче да се направят повече сеанса, но децата приемат факта положително. Освен това им харесва и червената светлинка от лазера и не се страхуват от лечението.

От каква храна се нуждае детето на възраст от 4 до 16 години?4-6god_hrana

По принцип децата от три до шест години могат да ядат всичко, което ядат и възрастните. Не понасят лесно трудно смилаеми храни като леща, боб, фасул, тъй като стомахчето им все още не е готово за такова натоварване.
Следната таблица представя необходимите количества хранителни вещества, от които всяко дете се нуждае.

 

Смесена храна(животинска и растителна) за деца от 4 до 6 години
Напитки
(мл/ден)
Хляб, зърнени храни
(гр/ден)
Картофи, макарони, ориз
(гр/ден)
Зеленчуци
(гр/ден)
Плодове
(гр/ден)
Мляко и млечни продукти
(гр/ден)
Месо, колбаси
(гр/ден)
Яйца
(гр/ден)
Масло, маргарин, олио
(гр/ден)
Торта, сладки
(гр/ден)
Мармалад, захар
(гр/ден)
 600-800  80-170  80-120  100-180  100-180  300-350  40-60  1-2  10-20  50  10

 

Здравословно хранене за ученици
Децата в училище се нуждаят от повече храна в сравнение с възрастните.
Това се дължи на факта, че те изразходват повече енергия: писане на домашни, лудуване в свободното време. За всяко дете е много важно да има постоянен режим на хранене: препоръчват се три основни и две междинни хранения на ден. Основното хранене не трябва да е много солено, мазно или прекалено богато. Междинното хранене трябва да съдържа предимно пресни плодове или зеленчуци.
 7-12_god_hrana
Смесена храна за деца от 7 до 12 години
Напитки
(мл/ден)
Хляб, зърнени храни
(гр/ден)
Картофи, макарони, ориз
(гр/ден)
Зеленчуци
(гр/ден)
Плодове
(гр/ден)
Мляко и млечни продукти
(гр/ден)
Месо, колбаси
(гр/ден)
Яйца
(гр/ден)
Масло, маргарин, олио
(гр/ден)
Торта, сладки
(гр/ден)
Мармалад, захар
(гр/ден)
 900-1000  170-200  120-180  200-230  200-230  400-420  70-80  2-3  150-180  25-30  50

 

Здравословно хранене през пубертета 
Младежите често имат недостиг на определени вещества в организма. Особено липсата на витамини се среща най-често. Това е така, защото консумират повече готова храна(хамбургери), захар и сол. Който се чувства постоянно уморен, трябва да приема повече Витамин B1, който се съдържа в пълнозърнестите продукти. Добрата обмяна на вещества се поддържа с Витамин В2(жълтък, мляко, риба, месо). Отпадналостта може да се дължи и на липсата на желязо. Тогава помагат ядки, плодове и зелени зеленчуци. През последните години учени са установили, че младежите поемат много малко калций, йод и цинк, т.е. по-малко мляко, сирене и морска риба.                   
puber_hrana   

Смесена храна за младежи от 13 до 16 години 
Напитки   
(мл/ден)
Хляб, зърнени храни
(гр/ден)
Картофи, макарони, ориз
(гр/ден)
Зеленчуци
(гр/ден)
Плодове
(гр/ден)
Мляко и млечни продукти
(гр/ден)
Месо, колбаси
(гр/ден)
Яйца
(гр/ден)
Масло, маргарин, олио
(гр/ден)
Торта, сладки
(гр/ден)
Мармалад, захар
(гр/ден)
1200-1400  280-300  200-250  250-300  250-300  450-500  90  3  200  30-35  20

 

 

Когато децата кашлятkashlica

Кашлицата е най-често срещаната причина, поради която майките водят детето на лекар. Настинките са основният причинител на заболяването: те предизвикват възпаление на лигавицата на дихателните пътища, която пък произвежда повече слуз и тялото чрез кашляне се опитва да я изхвърли.
Кашлицата става хронична след около шест седмици, след като детето е започнало да кашля. Причина за кашлицата могат да са също астма, чуждо тяло в дихателните пътища или възпаление на синусите. Но зад по-продължителната кашлица се крие в повечето случаи трайна инфекция. Между другото до 12 инфекции на година са нормално явление при децата.

Какво помага при кашлица?

Преди да купите лекарство без рецепта от аптеката, се посъветвайте първо с детски лекар. Само предписани медикаменти могат да помогнат срещу силна кашлица, такива, които съдържат кодеин или носкапин. Ако се вземат по-продължително време, човек може да се пристрасти към тях, затова се препоръчва да се пият най-много три дни.
Етеричните масла за инхалиране и мазане са безрезултатни. Те дразнят кожата и лигавицата и предизвикват алергии. Камфор, цинеол и ментол са абсолютно забранени за деца.
Препоръчват се сиропи за кашлица, компреси на гърдите- например с топла вода, топъл лимон, масло, изцедено кисело мляко или топли, пресовани картофи- както и инхалация на водна баня. Добре е да се пият повече горещи напитки, да се смучат бонбони за кашлица(не и при съвсем малки деца, тъй като могат да се задавят).
За кашлящи бебета и малки деца трябва незабавно да се потърси лекарска помощ, защото техните бронхи са малки и лесно се запушват. Други признаци, при които веднага трябва да се отиде на лекар са:
  • -> когато детето се чувства много отпаднало;
  • -> има висока температура;
  • -> диша трудно;
  • -> продължава да кашля, въпреки че настинката е отминала.

Ваксинацията срещу грип е безопасна за малките деца imunizacia

 
Сезонните ваксинации срещу грип са безопасни за малките деца на възраст между 6 и 23 месеца, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от най-мащабното изследване досега.  "Това е много добра новина както за лекарите, така и за родителите, които искат да предпазят малките деца от грипа и от евентуалните му усложнения", казва д-р Саймън Хамбидж от организацията "Кайзер Перманенте".  Здравните власти в САЩ препоръчват децата на възраст между 6 и 23 месеца да се ваксинират, защото са най-податливи на усложнения вследствие на грипно заболяване. Новото изследване е обхванало над 45 000 деца, ваксинирани между 1991 и 2003 г. Резултатите от него показват, че тривалентната инактивирана ваксина срещу грип е безопасна за децата във възрастовата група между 6 и 23 месеца.  Специалистите установили, че реакциите след ваксинацията, налагащи намесата на лекар, били много малко, като никоя от тях не застрашавала сериозно здравето на децата. actualno.com

 

Как да опазите детето от слънцето  bebe-slance

По детските рисунки слънцето грее с широка усмивка. Но слънчевите лъчи са канцерогенни и ускоряват стареенето на кожата. В живота на човека лошите последствия от слънцето са резултат на безотговорност във възрастта до 20 години.
Затова е много важно, да пазите детето си още от малко от влиянието на слънчевите лъчи. Има няколко възможности, да се пази детската кожа:
- Обличайте детето с дрехи от естествени материи, като памук и му слагайте слънчева шапка.
- Водете детето на детски площадки с много сянка. Принципно между 10ч и 15ч да се избягва слънцето!
-  Редовно използвайте крем против изгаряне. При децата под една годинка да не се използват кремове, единствената защита са дрехите. От първата годинка може да се вземе крем със защитен фактор 15 и обилно да се намаже върху кожата.
Наблюдавайте редовно кожата на детето и ако забележите зачервяване, се скрийте на сянка или се приберете в къщи!  

Защо изобщо имаме понякога висока температура?

Промъквайки се примерно през лигавицата на носа, върху вирусите се нахвърлят т.н. фагоцити и отделят вещества, които сигнализират на центъра на мозъка, отговорен за регулиране на телесната температура да включи допълнителни мощности. По-високата телесна температура събужда целокупната имунна система и същевременно с това убива мераците на вирусите да се размножават скоростно. А когато фагоцитите си изпълнят задълженията (т.е. са изгълтали вирусите), концентрацията на сигналните вещества в кръвта спада, поради което мозъкът връща темпер. регулатор на изходна позиция.

А защо децата толкова често имат температура?Високата температура при децата

Защото детският организъм не притежава все още достатъчно умения за борба с 'вредителите'. Имунната система на дечицата тепърва трябва да опознае различните видове причинители на болести, за да реагира в последствие по-бързо и целенасочено при евентуална атака.
  • Вируси:  Най-често срещаните инфекциозни заболявания при децата (кашлица, хрема, болки в гърлото, стомашно-чревни растройства) се причиняват в повечето случаи от вируси. Ако ден-два вирусът се пържи на 39°С, шансовете му да оцелее са почти нулеви.
  • Бактерии:  Възпаленията на сливиците пък се причиняват от бактерии. Те са по-корави от вирусите, което е причина при тяхна офензива температурата да се покачва по-бързо, да бъде по-висока и да ни гостува по-дълго.

Кога температурата става 'висока'?

Когато градусите са над 38 °С. Между 37,5° и 38° температурата е завишена.

Какво да направя като родител?

Високата температура е предизвикателство както за детето, така и за родителите-родителите са тези, които трябва да преценят, кога става напечено. Наблюдавайте цялостното благоразположение на детенцето. Ако то си играе и е бодро, не трябва да се кахърите особено. Обземе ли го обаче апатия, го водете на педиатър. В случай,че температурата се покачва бързо, че се проточва повечко дни, че не откривате причина за температурата или пък симптомите са Ви непознати, веднага потърсете медицинска помощ. Това важи и за случаи, когато детето се събуди с висока температура или когато родителските мерки за смъкване на температурата са безрезултатни.

Как и къде да премеря температурата на Малчо?

Най-достоверното място е дупето, макар че за някои деца е особено неприятно усещане. Термометрите за уши са особено практични, но не достатъчно точни.

Първа помощ за родители

Децата са непредвидими-любопитството и желанието им да се запознаят със заобикалящия ги свят по-отблизо, както и стремежът им да подражават на възрастните, сблъскват както тях, така и нас, родителите, с неочаквани ситуации. Било то при имитация на татко, който си пие всяка сутрин тези вълнуващи на цвят хапчета, или пък по време на почивка-със следните съвети ще направим опит да Ви помогнем в непоз...
Цяла статия »

Домашни любимци

Домашните любимци - потенциални преносители на болести Всички домашни любимци могат да пренасят зарази чрез слюнка или изпражнения. Затова водете кучето или котето си редовно за преглед и имунизации на чичо ветеридоктор. Освен това задължителни са и редовните обезпаразитявания от тении и глисти. За да предпазите рожбата си от подобни гадини, почиствайте честичко леговището на любимеца и ме...
Цяла статия »

Особеният вид „родителство” за децата без родители

Бракът и семейството са обект на много научни изследания, за които има и много подкрепителни факти в исторически план. Като една от неизменните цели на бракa и семейството се разглежда и биологичното възпроизвеждане, но тук все още не говорим за родителство, а реализиране на биологично заложен инстнкт. Ако ги нямaше нормативната институция на бракът и семейните отношения, щеше да бъде почти подобн...
Цяла статия »

Спонтанен аборт

Под спонтанен аборт се разбира прекъсването на бременността преди зародишът да е достигнал животоспособност-най-често срещаното усложнение през бременността (около 20% от усложненията са спонтанни аборти) и с напредването и рискът от появата му намалява значително. Основните причини, водещи до спонтанен аборт, са генетични дефекти на ембриона, заболявания на майката като инфекции, хормонални пробл...
Цяла статия »